Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 2. února 2023 Nela

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

intago

oznámení

Použil jsem odkaz na tento článek na našem blogu intuice.mysteria.cz ve svém článku Může být duchovnost snadná? Upozorňuji, že jeho čtení nebude dělat většině duchovních lidí nejlépe... NEDOPORUČUJI ČÍST!

0/0
27.10.2010 12:57

hrobecek

Spirituální hypotéza

"A tak se mi postupně začala formulovat „spirituální hypotéza“ – prosté vidění života takového, jaký je – duchovní, vznešený, nezbadatelný, a přesto krajně smysluplný."

To si trochu odporuje, ne?

Buď se díváme na svět takový, jaký je, tedy nezatíženi žádnými předpoklady, předsudky, hypotézami či názory

nebo skrze spirituální (či jinou) hypotézu, v tvém případě skrze spirituální hypotézu, že svět je duchovní, vznešený, nezbadatelný, a přesto krajně smysluplný. Není to opět indoktrinace či auto-indoktrinace, něčím, co bychom rádi, aby bylo? Není to zase další způsob víry který nám brání vidět - poznávat svět takový, jaký je?

0/0
1.5.2010 21:34

intago

Re: Spirituální hypotéza

to dělá každý, asi i ty. Jediná jiná cesta je přijímat od Boha v meditacích, ale o to je u ega nepatrný zájem ;-)

0/0
3.5.2010 7:57

Jan Havelka

Re: Spirituální hypotéza

Pepo,

když slyšíš hudbu a vnímáš její krásu, taky máš dojem, že by bylo duchovně správnější nebýt zatížen žádnými předpoklady, předsudky, hypotézami či názory a proto tu krásu pro jistotu spláchnout do záchoda, čili odmítnout ji jako auto-indoktrinaci?

0/0
3.5.2010 12:38

intago

Re: Spirituální hypotéza

správná poznámka. Poslech hudby je ale vlastně přijímání od někoho jiného než sebe, totéž je meditace. Pokud je to proud archetypů od božského, je lépe přijímat.

0/0
3.5.2010 14:45

Hana Borovská

Re: Spirituální hypotéza

Nikdy nemůžeme  v této oblasti dokázat, že autorovy pravdy jsou stoprocentně platné. Proto se tu taky mluví o hypotéze. Jedině ve světě formálních věd, jako je matematika a logika, lze zákony s naprostou jistotou dokazovat či vyvracet v rámci daného světa = aniž bychom k tomu potřebovali nějaké informace zvenčí. V jiných vědách (přírodních a humanitních) a v jiných oblastech vůbec (náš vlastní život) jsme - pokud jde o ověřování našich dílčích pravd a panujících zákonů - závislí na informacích, které pocházejí mimo danou oblast. Z toho plyne, že přirozeně jediná možnost, jak ověřit spirituální hypotézu, je zkusit žít tak, jako by byla platná, a porovnat kvalitu svého života s předchozím stavem, kdy jsme hypotézu neuplatňovali. Už pár lidí to udělalo a výsledky jsou povzbudivé (viz info zvenčí = zkušenosti klientů). Lze použít induktivní postup - s narůstajícími úspěšně proběhlými experimenty roste pravpěpodobnost platnosti spirituální hypotézy a toho, že vyjadřuje univerzální zákon.

0/0
3.5.2010 13:16

intago

Re: Spirituální hypotéza

to je sice správná hypotéza, ale její ověřování by zabralo mnohem delší dobu než je jeden život. Proto nám nezbývá, než přijmout božské, i kdybychom Ho zpočátku nechápali. Určité souvislosti dějů meditací jsem pochopil až po 12ti letech...

0/0
3.5.2010 14:49

intago

Re: Spirituální hypotéza

Sen dnes nad ránem

-říkal jsem někomu, jak těžké je nyní pracovat na vývoji motorů, že vše je vývojem techniky hodně vpředu- nejdřív mi intuice k mému překvapení řekl, že je to o mystice. Je prý úplně jiná než popisují duchovní knihy, a daleko složitější, ale málokdo to dokáže unést. Takže sen navazuje na můj článek o těch dvou článcích, tohoto Havelkova a Marka viz odkaz;-)

0/0
12.5.2010 11:38

intago

mno...

jak bych se nejlépe vyjádřil, abych moc lidí nenaštval. Ale zkusím to. Kdo jsme? Popravdě trochu zdokonalení šimpanzi, co nedávno slezli se stromů, že? A my si myslíme, že rozumíme světu? Ani na kvantovku, ba ani na teorii relativity nemáme IQ. Chceme se zbavit utrpení, ale ani trochu nevíme o jeho významu a významu toho všeho tady. Srandovní, ne?

Naštěstí jsem měl mnoho meditací, kde mi to všechno božská intuice vysvětlovala, až mne to bolelo. Ono přijít o iluze fakt bolí. Jinak je ale neodvrhneme.

Takže se dívám jako skeptik na podobné these. Jsme mravenci a myslíme si, že budeme hýbat galaxiemi. To se ještě načekáme...

A s tím detoxem. Jistě je kolem nás plno falešných náboženství stále uctívaných, třeba komunismus, Ale jsou i jiné, kde autoři využili opravdovou moudrost, aby sdělili težko sdělitené... Ale mluvit dál je už ezoterika a do té se nechci tady pouštět. kdo má zájem, božská intuicie mu to možná sama ukáže, bude-li chtít...

0/0
22.4.2010 12:29

Hana Borovská

Jsme víc než šimpanzi

hlavně těmi možnostmi, co máme. A je lepší najít si k nim vlastní cestu než kopírovat stará, dobově podmíněná moudra - při vší úctě ke všem osvícencům, zasvěcencům a veleduchům, kteří je zplodili a mnohdy i žili. Všechny impulsy je užitečné brát ve vztahu k tomu, nakolik rezonují s námi a s dobou a místem, v němž žijeme svůj současný život. Dokonce i V. Marek k tomu po 40 letech došel - viz zde http://blog.baraka.cz/2010/04/ctena-minulost-nefunguje/

Pro dnešní dobu je dále typické, že končí éra esoterna a vyvolených, kteří vědí něco více a nemohou to kdejakému  duchovně usilujícímu mravenci jen tak prozradit. Projevem tohoto nového, sympatického a vysoce účinného přístupu (pokud jde o duchovní vzestup i šťastný lidský život) je celý tento blog, který říká všechno všem;-)

0/0
26.4.2010 15:12

intago

Ezoterika bude vždy

Nemluvím o esoterickém festivalu, to je absurdní protimluv, ale o skutečné ezoterice. Za její prozrazení, jak jsem kdysi četl, v Tibetu hrozilo zašití do jačí kůže a vhození do bystřiny.

Mnoho duchovních skutečností prožitých v meditacích se skutečně nedá lidem říkat, ani duchovně začínajícím. Podívejte na Krista, jen naznačil. Nejprve ho vítali a po třech dnech volali -jeho krev na nás a naše děti, ukřižovat!

Ostatně i se zasvěcenci to pořádně hází, když se s tím seznamují! Většina prostě uteče. Za ta léta v mystice jich znám plno, mohu jmenovat...

Ostatně i rodiče spoustu věcí dětem neřeknou, nebo to zamlží, však to znáte. Až přijde pravá chvíle, dozví se to. Třeba o sexu.;-)

0/0
27.4.2010 7:56

Hana Borovská

No a jádrem mého příspěvku

a obsahem Markova blogu, na nějž v něm odkazuji, je právě to, že "skutečná esoterika" je dnes nanic. Je třeba s dětmi promluvit upřímně a vzít na vědomí, že to nejsou děti.

0/0
27.4.2010 21:53

intago

Re: No a jádrem mého příspěvku

Ale on vůbec o ezoterice nemluví! Viz definice slova! Ezoterní znamená skryté, tajná věda. Ale skutečně tajná...

Článek vlastně platí a je to jen další ukázka celkové ubohosti v duchovních přístupech. Kritizuje správně, ale neplatí to i o něm? Vždyť napsal tolik knih! Je tam o tom, jak s ohromením viděl božské světy, poznával Tajemství Stvoření? Jak procházel temnými nocemi, jak transformacemi, jak denně mluví s Bohem o Jeho výuce?

Pochybuji. Celá duchovnost je prostě Jinak ale nikdo není ochoten to Jinak zkoumat a přijmout. Dětská duchovnost...

A proč tam nemá diskuzi jako je tady?

0/0
28.4.2010 9:13

Hana Borovská

Re: No a jádrem mého příspěvku

Však taky o esoterice muvíš jen ty. A je to mimo téma.

0/0
28.4.2010 13:58

intago

Re: No a jádrem mého příspěvku

ale není to mimo tématu. Bez poznání ezoteriky vůbec nejsme v obraze, co to duchovnost je. Jsou to jen pohádky a reklama na ni.

0/0
28.4.2010 15:44

Jan Havelka

Re: No a jádrem mého příspěvku

Romane, já tady ale opravdu nepíšu o esoterice, všiml sis vůbec, že tento blog se nezabývá žádnými tajnými naukami? Snažím se pomoci druhým lidem pochopit jednoduché spirituální pravdy, které jim mohou pomoci žít život smysluplnějším způsobem. Jsou to pravdy na úrovni přírodních zákonů, na kterých není opravdu vůbec nic esoterního, podobně jako není nic esoterního na elektřině nebo světle.

Tebe by ale fakt měli zašít do jačí kůže a hodit do bystřiny, protože kam vkročíš, tam se oháníš esoterikou :-). Pokud je to, čím pořád dokola tapetuješ diskuse tady na blogu, opravdu esoterika, pak bys o ní měl snad mlčet i Ty, ne?

0/0
28.4.2010 16:28

intago

Re: No a jádrem mého příspěvku

to víš, že jsem si všiml. Já asi mluvím čínsky, protože jinak si nedovedu vysvětlit reakce na to, co píšu, ač se snažím mluvit co nejvíc polopaticky.

Zkusím to tedy znovu, ač v prvním příspěvku jsem to napsal jasně:

Ty jsi psal o detoxikaci, prostě vytváříš určitý filozoficko-psychologický základ pro svou metodu terapie jak osvobodit člověka od utrpení.

Já ovšem říkám, že absolutně nerozumíme tomu, o čem život je, ani jeho zákony, např.význam utrpení. Jak se komunisté pokoušeli o nápravu, tak ztroskotali, protože nechtěli přijmout, že jejich these jsou jen mýty a iluze. Přání, která odporují společenským zákonům lidské přirozenosti.

Ale i budhismus sliboval osvobození od utrpení, ale stalo se to za 2500 let alespon někomu? Pochybuji. O ezoterice mluvím proto, že ta to ví, ale je problém v tom, že ji nikdo nezná, ani znát nechce. Chápeš konečně, nebo je to zas v čínštině?

0/0
29.4.2010 8:34

intago

Re: No a jádrem mého příspěvku

Paradoxem je, že oba mluvíme vlastně stejně, o nutnosti oprostit se od iluzí různých nauk. To píše i Vlasta Marek. Ty píšeš dokonce:

"Na cestu tímto světem jsme dostali touhu ducha jako spolehlivou GPS. Stačí si pořádně umýt okna a naše GPS už se s Vesmírem časem zasynchronizuje sama."

Ano, ale opravdu to udělat, v tom je ten problém. Duch nás může vést, ale dáme mu prostor, nebo ji budeme vymýšlet další mýty?

To by ale znamenalo s Ním být denně v kontaktu, umět s Ním spolehlivě komunikovat, přijmout HO JAKO UČITELE. Paradox je, že to umíš, jen chtít to dělat. takže jsem na tebe zvědav...

0/0
29.4.2010 13:56

Jan Havelka

nejsem z toho venku

Čuku a Geku dík, souhlas, akorát že když místo Budhy omylem zabiješ podvodníka v oranžovém rouše, žádná tragedie to nebude, já bych to tak úzkostlivě nerozlišoval, když meju okna, splachuju všechno :-). Upřesňuji, že z toho nejsem venku, nejsem duchovně za vodou, ani sám Ježíš nebyl za vodou, takže to snad není taková hamba. Z lidí, kteří jsou přesvědčeni, že už jsou za vodou, se stávají docela arogantní a duchovně nadřazení jedinci. (Aspoň se tím utěšuju, když je mi zrovna líto, že pořád ještě nejsem za vodou :-)

0/0
15.4.2010 14:27

čuk2gek

Můjtyjendo !

Abys prospěšně prožil zkušenost detoxikace ducha, MUSÍŠ před tím projít trním a houštím s postupně  jasnějšími a delšími záblesky Světla a nestranné lásky. Třeba takový Proubkův "Obyčejný člověk".nebo Švorcové "žena za pultem", Suchého "člověk z půdy". Bez počáteční "indoktrinace" se nehnou. Sám jsi zmínil ono "až potkáš budhu, zab ho". Nejdřív budhu musíš poznat, potom se pozorně ujistit, že to je opravdu ON! A ne nějaký podvodník v oranžovém rouše! Projít zkušeností poznání, abys věděl, že jsi dočasně podlehl indoktrinaci a proč a od čeho se detoxikuješ.  Zaplaťpámbu za psychofarmaka. Ta pomohou přetrpět období přijetí nového osobního paradigma. Upřímně ti závidím žes´ z toho venku, páč já se "vtom" ještě plácám. Byv trochu pomalejšího založení. 

Buďme šťastní, zdraví a v bezpečí nestranné lásky. Ať se nám dobře daří ji stále posilovat. Udržujme Světlo poznání. Ať se  oboje promění v moudrost.

0/0
15.4.2010 13:53

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS